علت جوش روی گونه
آیا از علت جوش روی گونه و راه درمان آن اطلاع دارید؟

جوش در صورت یا به طور کلی پوست بدن بسیار رایج است .و علت های مختلفی باعث بروز آکنه در بدن میشود. از جمله علل رایج جوش صورت میتوان به تغییرات هورمونی یا استرس و چربی های اضافی اشاره کرد. با شناخت علت جوش روی گونه و راه درمان آن میتوان به صورت اقدام به برطرف نمودن آن کرد.

در مورد علت جوش روی گونه و راه درمان آن چه میدانید؟

علت جوش روی گونه و راه درمان آن

 

جوش یا آکنه نامی آشنا برای اکثر افراد در هر سن و هر جنسیتی است. علت و عوامل مختلفی باعث بروز جوش صورت یا سایر نقاط بدن میشود. که با توجه به مکانی که آکنه در آن بروز می یابد، میتوان به علت درونی آن پی برد. برای مثال علت جوش روی گونه و راه درمان آن در هر کس متفاوت بوده و با بررسی علت های آن میتوان به راه درمان آن پی برد.

اگر دارای جنسیت مونث هستید و در دوره هایی از ماه دچار آکنه می شوید. باید بدانید علت بروز جوش در پوست شما، تغییرات هورمونی است که اکثرا با گذشت دوره های مشخص آکنه ها درمان میشوند.

اما در همه ی موارد نیز نمی توان خوشبین بود. و ممکن است آکنه های پوستی هشداری جهت درمان بیماریهای درونی مان باشند. در این مقاله در مورد علت جوش روی گونه و راه درمان آن صحبت میشود.

 

دلایل بروز آکنه

 

علت های بروز آکنه در گونه ی سمت راست و چپ صورت را میتوان موارد زیر دانست و به درمان آن اقدام کرد:

قبل از برشمردن علل این مشکل در پوست لازم به ذکر است. علت های درونی بروز جوش گونه، می تواند مشکلاتی در ریه و قلب باشد. برخی دیگر از مواردی که گزارش شده است، مشکلات طحال و معده است.

۱-  آلودگی های موجود در هوا و سایر اشیا و نشستن آن روی صورت باعث بروز آکنه در گونه میشود.

۲-  در صورت استفاده مکرر از روبالشی کثیف و عدم شستشوی به موقع آن مشکلات پوستی ایجاد میشود.

۳-  در برخی منابع علت جوش روی گونه و راه درمان آن را، استفاده از موبایل و ضد عفونی کردن گوشی موبایل، برای جلوگیری از بروز آکنه بر روی صورت میدانند.

۴-  تغییرات هورمونی در راس لیست علت های جوش در این ناحیه از صورت قرار دارد.

۵-  خوردن غذاهای چرب ، گرم و شیرین در برخی از افراد که طبع گرم با آنها سازگار نیست موجب بروز این مشکل میشود.

۶-  استفاده از ادویه های تند در غذا

۷-  استعمال دخانیات مانند سیگار و قلیان و در معرض دود آن قرار گرفتن

۸-  استفاده از صابون ، شامپو یا تمیز کننده های صورت که با پوست شما سازگار نیست. بررسی این عامل میتواند علت جوش روی گونه و راه درمان آن را به شما نشان دهد.

آرایش و جوش صورت

۹-  استفاده از کرم ها و لوازم آرایشی و بهداشتی تاریخ مصرف گذشته، تقلبی و نامعتبر ، همچنین آرایش های غلیظ که مانع رسیدن اکسیژن به پوست میشود، از جمله این علل شمرده میشود.

۱۰-  اگر بدون ضد آفتاب در معرض نور خورشید قرار میگیرد. موجبات بروز جوش روی گونه ی خود را فراهم می آورید.

۱۱-  برخی از اوقات این جوش ها نشان از عفونت در دهان و دندان شماست.

۱۲-  زنان متاهل، اگر قرص های ضد بارداری را مصرف می کنند.و دچار جوش صورت میشوند، برای این مسئله باید با پزشک خود صحبت کنند.

۱۳-  استرس قاتل اصلی پوست صورت است زیرا چربی پوست را افزایش میدهد. و علاوه بر بخشیدن ظاهر نازیبا به پوست میتواند علت جوش روی گونه و راه درمان آن باشد.

راه های خانگی درمان جوش روی گونه

درمان خانگی جوش گونه

 

برای ریشه یابی مشکلات آکنه یا هر مشکل دیگری، موارد مختلف درونی نیز ذکر میشود. که هر کسی نباید این علل را دلیل اصلی مشکل خود بداند و دچار ترس و ناامیدی گردد. و با داشتن استرس مشکل خود را دو چندان کند.

با روشهای خانگی نیز میتوان به درمان جوش های صورت پرداخت که از جمله این روشها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

۱-  بهترین و اصولی ترین روش درمان، تنظیم ph پوست است. برای این امر باید چربی های اضافی پوست را از بین برد. شستشوی پوست با آب و صابون های مناسب، از بهترین روشهای درمان است. پوست چرب مستعد آکنه است که با تمیز نگه داشتن پوست میتوان این مشکل را برطرف کرد.

۲-  استفاده از روغن درخت چای با خاصیت آنتی باکتریال : باکتری ها علت جوش روی گونه و راه درمان آن ماساژ پنبه های آغشته به روغن درخت چای روی صورت به مدت یک ربع تا بیست دقیقه میباشد.

۳-  آلوئه ورا یکی از بهترین درمان های طبیعی برای دست یافتن به پوستی شفاف است. این محصول به دو صورت طبیعی و فرآورده های بهداشتی در داروخانه ها موجود است که برای ضد عفونی کردن پوست همراه سایر روغن های میتواند مفید واقع شود.

آلوئه ورا و جوش صورت

۴-  همگی چای سبز را به عنوان یک آنتی اکسیدان قوی می شناسید. این ماده سرشار از فلاونوئید است که برای پوست و باکتری های آن بسیار مفید میباشد. با شستشوی صورت خود با چای سبز میتوانید به درمان آکنه تان کمک نمایید.

۵-  جوش را نباید زیاد دستکاری کرد. اما یکی از راههایی که میتوانید امتحان کنید، سیر است. این ماده ضد قارچ  و ضد ویروس است و اگر انرا روی جوش های خود بمالید. ممکن است به بهبود و کاهش التهاب آن کمک نمایید.

۶-  بسته شدن منافذ پوست علت جوش روی گونه و راه درمان آن، استفاده از جوش شیرین به عنوان ماسک طبیعی برای صورت است. این ماده لایه بردار قوی است و برای درمان مشکلات پوستی بسیار مناسب میباشد.

۷- نوشیدن شیر و آب به اندازه کافی و اصلاح رژیم غذایی

روشهای دارویی درمان جوش صورت

 

برخی از پمادها برای درمان و از بین بردن التهاب و عفونت درون جوش بسیار مناسب هستند که از جمله آنها میتوان به تتراسایکلین اشاره کرد.

این پماد آنتی بیوتیک موضعی است که برای کودکان زیر دوازده سال همچنین زنان باردار توصیه نمیشود.

عوامل مختلف روی علت جوش روی گونه و راه درمان آن تاثیر گذار است اما بهترین روش را دکتر پوست میتواند به شما معرفی کند. انواع جوش سر سیاه، سر سفید، ندول ، کیست و پاپول در صورت افراد بروز می یابد که بسته به تفاوت در بافت و نوع آکنه باید از پماد، ژل یا کرم و حتی داروی خوراکی برای درمان آن استفاده کرد.

اگر جوش های شما دوره ای نبوده و با هیچ روش طبیعی و گذر زمان درمان نمیشود.بهتر است به پزشک مراجعه کنید. زیرا استفاده سرخود از بسیاری از کرم های موضعی ممکن است. پوست و آکنه تان را در برابر روشهای پیشنهادی پزشک مربوطه مقاوم کند.