صفر تا صد استریا یا ترک پوستی
صفر تا صد استریا یا ترک پوستی و روشهای درمان آن

در صورتی که بدن دچار کشیدگی و افزایش حجم با سرعت زیاد شود، ترک های سفید رنگی در آن ایجاد میشود که به آن استریا می گویند. این ترکها درمان قطعی ندارد اما با استفاده از روشهای غیر تهاجمی نظیر لیزر درمانی میتوان به درمان صفر تا صد استریا یا ترک پوستی پرداخت.

همه چیز در مورد صفر تا صد استریا

 

آیا تا بحال در نواحی مختلف بدن خود یا دیگران با ترک های سفید یا قرمز رنگ مواجه شده اید؟ آیا میدانید نام این ترک های پوستی استریا بوده و ارتباطی به مشکلات داخلی بدن نداشته و صرفا مشکلی است که مربوط به ظاهر پوست میباشد؟ در این مقاله در مورد صفر تا صد استریا صحبت خواهد شد.

زمانی که پوست حالت ارتجاعی خود را از دست بدهد یا اینکه خارج از ظرفیت خود تحت کشش قرار بگیرد، استریا یا ترک پوستی در بدن ایجاد میشود. چاق و لاغر شدن های مکرر و متوالی باعث بروز این مشکل در پوست میشود که بسیاری از افراد را از این موضوع ناراحت کرده و آنها را به فکر درمان صفر تا صد استریا خودشان انداخته است.

استریا به دو گونه ی سفید و قرمز ایجاد میشود که در ابتدای تشکیل این مشکل خطوط قرمز رنگ به دلیل جمع شدن خون در این نواحی، در پوست ایجاد میشود که به مرور زمان رنگ آن به سفید، تغییر میکند. لازم به ذکر است به خطوط قرمز رنگ، روبرا و به خطوط سفید رنگ آلبا میگویند.

استریا برای چه کسانی رخ میدهد؟

موارد بروز استریا

 

۱-  کسانی که در مدت زمان کم دچار افزایش حجم عضله میشوند، در بخش هایی از بدن خود که افزایش حجم داشته اند، استریا مشاهده خواهند کرد.

۲-  در دوران بارداری با رشد شکم، پوست به مقدار زیادی کش می آید که این استریا در اثر از هم گسیختگی الیاف یا بافت پوست در این ناحیه ایجاد میشود. برای جلوگیری از شدت این عارضه میتوان با چرب کردن همیشگی پوست صفر تا صد استریا دوران بارداری را کنترل کنیم.

۳-  بسیاری از نوجوانان در دوران بلوغ به دلیل تغییرات وزنی و ناگهانی بدن، از بروز استریا در بدن خود گزارش میدهند.

۴-  همانطور که در بالا ذکر شد، در اثر افزایش حجم بدن، بروز این نوع ترکها در پوست غیر قابل اجتناب است و در دوران ورزش های حرفه ای، ورزشکارانی که در اثر وزنه های سنگین، سعی در انفجار حجم عضله خود دارند، دچار استریا یا ترک پوستی میشوند.

۵-  شاید فکر کنید، صفر تا صد استریا مربوط به افزایش وزن و حجم عضلات است اما لازم به ذکر است، کسانی که دچار لاغری سریع نیز می شوند، این ترک ها در پوست بدن شان بروز می یابد. افراد وقتی با سرعت کم و در طول زمان دچار افزایش وزن میشوند، ممکن است پوستشان دچار ترک سفید رنگ نشود، اما با شروع بدن به لاغری با سرعت زیاد، استریا در پوست بروز می یابد.

۶-  برخی از بیماریها نیز موجب بروز استریا در بدن میشود، از جمله این بیماریها می توان به تیروئید و دیابت اشاره کرد. اگر جز گروه های بالا نبودید، میتوانید با ظهور صفر تا صد استریا در بدن تان به صورت ناگهانی، به فکر چکاپ قند یا TSH خود بیفتید.

۷-  در اثر بروز بیماری فوق کلیه به نام کوشینگ، ترک های سفید رنگ در بدن مجال بروز می یابند.

 

نکته ی دیگر که در مورد صفر تا صد استریا باید بدانید، محل بروز آن است که بیشتر در پهلوها، شکم، کشاله ی ران ، اطراف باسن و بازوها ایجاد میگردد.

 

آیا درمان استریا با مواد گیاهی امکان پذیر است؟

درمان گیاهی استریا

بله روغن یا اسانس های مختلفی برای درمان این نوع ترک های پوستی وجود دارد که با استفاده مستمر در این نواحی میتوانید از تاثیرات آن بهره مند شوید. به طور کلی برای درمان صفر تا صد استریا میتوان از کرم های حاوی رتینوئید استفاده کرد که در دوران بارداری ممنوع میباشد.

مورد دیگر کرم های ساخته شده با اسید میوه است که سرم یا کرم های حاوی ویتامین C هم میتواند در این زمینه موثر عمل کند.

۱-  با توجه به مطالعات و آزمایشاتی که روی صفر تا صد استریا انجام گرفته است، روغن بادام تلخ به عنوان یکی از روغن های موثر برای برطرف کردن این عارضه پوستی، بسیار مفید شناخته شده است. در بین دو گروه، زنانی که از این روغن بدون ماساژ پوست خود بهره گرفته اند، نزدیک ۳۸ درصد ترک هایشان بهبود یافته و زنان گروه دیگر با ماساژ تنها ۲۰ درصد نتیجه گرفته اند.

۲-  روغن نارنج از پوست این میوه گرفته میشود که موجب نرم شدن پوست میشود. اگر این روغن که مانع از شکنندگی پوست میشود را در حین بارداری مورد استفاده قرار دهید، میتوانید تا حدودی از شکستن پوست خود جلوگیری کنید، اما قبل از استعمال هر چیز در بارداری، بهتر است آنرا با پزشک خود در میان بگذارید، تا از عوارض مواد مختلف در امان بمانید.

۳-  یکی از مواد طبیعی که با کلاژن سازی میتواند صفر تا صد استریا را بهبود بخشد، روغن اسطوخودوس است که میتوانید از آن برای رفع زخم یا اسکار خود بهره ببرید.

۴-  آیا تا بحال چیزی در مورد روغن هسته انار شنیده اید؟ این روغن خاصیت سفت کنندگی دارد که همین امر عاملی طبیعی برای افزایش حالت کشسانی پوست میباشد. با استفاده از این پماد یا روغن میتوانید ترک های پوستی خود را درمان کنید.

روشهای کلینیکی برای درمان استریا

صفرتا صد استریا یا ترک

درمان لیزری استریا

الف) لیزر دستگاهی است که با اشعه های قوی و سطحی که به پوست می تاباند، به یکی از بهترین روش های درمان پوستی و زیباسازی و جوانسازی در عصر حاضر تبدیل شده است. لیزر که برای درمان استریا مورد استفاده قرار میگیرد، به دو صورت سطحی و عمقی به درمان میپردازد. در روش عمیق لایه ای که این ضایعه در آن ایجاد شده است، از بین میرود، در روش سطحی ، سطح پوست درمان شده و با تحریکاتی که صورت میگیرد، پوست وادار به تولید سلولهای جدید میشود.

 

ب) درمان صفر تا صد استریا یا ترک پوستی با میکرودرم ابریژن به این صورت است که دستگاه مذکور دارای لوله ای مکنده است که کریستال ها یا سلولهای مرده و آسیب دیده پوست را از روی پوست برداشته و به نوعی لایه برداری از روی پوست را انجام میدهد. با آسیبی که بر روی پوست ایجاد میشود، لایه های پوست برای رویش مجدد تحریک میشوند و پوستی جدید با حالت کشسانی به وجود می آورند.

 

ج) لیزر فرکشنال یکی از موثرترین روشها برای ساخت کلاژن در پوست است که توسط دستگاه فرکشنال فرکانس های مشخص رادیویی به درون و عمق پوست میفرستد و پوست را به ساخت کلاژن تحریک میکند. این امواج بی خطر بوده و ترکها را از بین میبرند.

صفر تا صد استریا

لیزر درمانی استریا

د) کربوکسی تراپی از جمله روش هایی است که با استفاده از تزریق دی اکسید کربن به ترک های استریا، به پوست در جهت ساخت کلاژن کمک میکند. وقتی کلاژن بیشتر شود، پوست کلفت تر شده و در طی چند جلسه میتواند صفر تا صد استریا را از بین ببرد.

 

ه ) میکرونیدلینگ از دیگر روشهای جوانسازی پوست است که برای از بین بردن ترک های پوستی بسیار مفید میباشد. در این روش مواد مناسب برای مزوتراپی، به لایه های زیرین پوست وارد شده و جریان خون را در قسمت های تشکیل استریا، بیش از پیش می کند. در این روش پوست برای کلاژن سازی تحریک میشود و با ساخت سلولهای جدید بخش های نازک شده پوست که استریا نامیده میشود را بهبود میبخشد. شاید نتوانید با شیوه های ذکر شده استریا یا ترکها را به طور کلی از بین ببرید اما باید بدانید، این روشها میتوانند به کمرنگ شدن ترکها به حد زیادی کمک کرده و ظاهری زیبا به پوست شما ببخشند.