درمان سیاهی دور چشم
درمان سیاهی دور چشم با روشهای طبیعی و کلینیکی

اگر در اطراف چشم خود تیرگی احساس می کنید ، بسته به شدت آن، میتوانید از یکی از روشهای خانگی، غیر تهاجمی و دارویی همچنین، تهاجمی و جراحی به درمان سیاهی دور چشم و رفع سیاهی دور چشم بپردازید. سیاه یا تیره بودن بخشی از پوست صورت، باعث کاهش اعتماد به نفس و ناراحتی میشود، که رفع آن با استفاده از کرم های مختلف یا لیزر، میتواند به راحتی صورت بگیرد

آشنایی با روشهای درمان سیاهی دور چشم

 

پوست صورت یکی از حساس ترین و نازک ترین، قسمت های بدن میباشد. که میزان این حساسیت در هر کس با دیگری متفاوت میباشد. در صورت، بخش حساس دیگری وجود دارد .که نسبت به سایر نقاط آن، بسیار نازک تر بوده و به مراقبت بیشتری، برای جوانی و شاداب ماندن نیاز دارد، و آن، جایی جز پوست دور چشم نیست. در برخی افراد سیاهی دور چشم، موجب ناراحتی شده و شخص را به فکر درمان سیاهی دور چشم خود، به هر طریقی، می اندازد. این دسته از افراد باید حساسیت دور چشم خود را درک کرده و از موادی استفاده کنند، که موجب پیری یا نازکتر شدن بیشتر پوست دور چشم شان نشود. یا با مراجعه به متخصص از مواد گیاهی، دارویی یا کرم های دور چشم مخصوص، با تجویز پزشک، برای رفع کبودی آن کمک بگیرند.

علت های سیاهی دور چشم

علتهای سیاهی دور چشم و درمان سیاهی دور چشم
علتهای سیاهی دور چشم

سیاه شدن پوست دور چشم، علت های زیادی دارد که ژنتیک یکی از این علل میباشد. برخی از افراد با رسیدن به یک سن خاصی یا از ابتدا، دارای پوستی سیاه در دور چشم خود هستند، که ممکن است در روند بزرگسالی از بین رفته یا زیاد تر شود. بیماری های مختلفی نظیر تیروئید نیز میتواند باعث ایجاد سیاهی دور چشم گردد که برای درمان سیاهی دور چشم، در این مورد، می توان از روش های غیر تهاجمی لیزر درمانی استفاده نمود.

 

۲- در صورتی که بدن، آب به میزان لازم دریافت نکند، پوست دور چشم چروک شده و سیاه تر از سایر قسمت ها به نظر خواهد رسید. میتوانید برای بهتر مراقبت کردن از پوست دور چشم تان، آنرا به مثابه یک انگور تازه در نظر بگیرید. که هر چه آب آن بیشتر از دست برود، چروک تر و سیاه تر میشود. برای اینکه این انگور شاداب بماند، باید آب به میزان کافی به آن رسیده و از آن مراقبت گردد. برای درمان سیاهی دور چشم ناشی از کم آبی بدن، بهتر است به میزان لازم آب نوشیده و یا از کرم های مرطوب کننده و یا کرم محافظ دور چشم استفاده نمایید.

 

۳- ناحیه دور چشم دارای غدد چربی نبوده و بسیار نازک است. اگر بدون کرم ضد آفتاب و یا عینک آفتابی در معرض مستقیم نور خورشید، قرار بگیرید، اشعه مضر خورشید، موجب بروز لک های قهوه ای در این بخش از صورت می شود، که موجبات نیاز شما به درمان سیاهی دور چشم را، فراهم می آورد.

خارش چشم ها

۴- ممکن است از روی عادت یا آلرژی و حساسیت، چشم هایتان شروع به خارش کرده و اقدام به مالش زیاد چشم با دست هایتان کنید، هیستامین برای مواجهه با آلرژی در بدن آزاد می شود، که این ماده موجب گشاد شدن رگ های خونی زیر پوست میگردد. فشار بیش از حد به این ناحیه ممکن است، باعث پاره شدن مویرگ های زیر چشم و سیاه شدن دور چشم به مرور زمان گردد. برای درمان سیاهی دور چشم ناشی از خارش شدید، باید به موقع اقدام کرده و از پماد ، دارو یا روش های کلینیکی برای کاهش التهابات ناشی از آن اقدام کنید.

۵- از دیگر عوامل کبودی دور چشم، خسته کردن چشم، با تماشای تلویزیون، گوشی های هوشمند و استفاده طولانی مدت از لپ تاپ میباشد. این عمل باعث گشاد شدن رگ های خونی دور چشم می شود که موجب تیرگی چشم می گردد.

۶- با افزایش سن، کاهش کلاژن سازی، کاهش میزان انعطاف پذیری دور چشم، عدم تغذیه و آبرسانی به پوست دور چشم، پوست حالت ارتجاعی خود را از دست داده و رگ های زیر پوست واضحتر شده و باعث کبود به نظر رسیدن دور چشم می گردد. بهترین راه برای درمان سیاهی دور چشم، شروع به مراقبت از پوست صورت با سرم های تغذیه از سن سی سالگی به بعد است. استفاده از کرم های ویتامین سی یا کلاژن ساز، میتواند، در برنامه روزانه قرار گیرد که موجب جوانسازی یا جوان ماندن پوست میگردد.

۷- مصرف الکل، برخی از داروها، استفاده زیاد از قهوه یا کمبودهای غذایی، از دیگر دلایل بروز سیاهی یا کبودی دور چشم می باشد.

روشهای درمان سیاهی دور چشم به روش گیاهی

۱-استفاده از سیب زمینی رنده شده  : استفاده از پنبه آغشته به آب سیب زمینی، برای قسمت های تیره پوست، یکی از معجزه آسا ترین روشها، برای برطرف کردن این مشکل از پوست یا سایر نقاط بدن میباشد.

۲-  گلاب و خیار : از جمله مواد طبیعی روشن کننده پوست، خیار است . که اگر با ترکیب گلاب یا لیمو ترش آنرا، روی پوست چشم قرار دهید، به رفع سیاهی دور چشم کمک می کند.

۳-  حلقه های گوجه فرنگی

رفع سیاهی دور چشم با چای
رفع سیاهی دور چشم با چای

۴-  روغن نارگیل و بادام : اگر به صورت مستمر به ماساژ دور چشم، با روغن بادام و نارگیل به صورت شبانه، اقدام کنید، میتوانید، سیاهی دور چشم خود را برطرف کنید.

۵-  استفاده از چای کیسه ای : چای سیاه و سبز سرشار آنتی اکسیدان و تانین هستند. که اگر آنها را درون یخچال گذاشته و روی چشم خود قرار دهید، میتوانید به درمان سیاهی دور چشم تان کمک کنید.

۶-  ادویه زردچوبه : برای کمرنگ شدن تیرگی پوست یکی از درمانهای خانگی، استفاده از زردچوبه به همراه سایر مواد، نظیر ماست یا آناناس میباشد. که میتوانید خمیر را به مدت ده دقیقه به صورت روزانه، روی چشم خود قرار دهید. اما از ورود آن به چشم تان جلوگیری کنید.

روشهای درمان سیاهی دور چشم به روش کلینیکی

ویتامین های مناسب چشم
ویتامین های مناسب چشم

۱- کرم : کرم های موضعی یکی از بهترین مواد برای درمان سیاهی دور چشم میباشد. که باید حاوی کلاژن، پروتئین و آنزیم کیوتن باشند، تا بتواند روی پوست دور چشم تاثیر داشته و آنرا تحریک به جوانسازی نماید.

۲- ویتامین های مناسب برای پوست دور چشم : از جمله ویتامین های مناسب برای شادابی پوست می توان به رتینول یا ویتامین آ و ای اشاره کرد، که با مصرف داروها به صورت منظم می توانید از خواص آن بهره مند گردید. مصرف قرصها باید با تجویز پزشک صورت گیرد.

۳-  لیزر : اگر سیاهی پوست به قدری زیاد است که با مواد طبیعی و کرم برای رفع تیرگی نتیجه نمی گیرید، بهتر است از لیزر فرکشنال یا روش آی پی ال، کمک بگیرید. فرکشنال دور چشم، برای رفع چین و چروک، پف و از بین بردن رگ های خونی بسیار مناسب میباشد.

۴- کربوکسی تراپی : این روش بسیار ساده، به مدت ۳۰ دقیقه طول میکشد که بسته به میزان تیرگی دور چشم به اندازه ۶ تا ۸ جلسه تکرار میشود. در این روش کربن دی اکسید را به پوست تزریق کرده و ورود این گاز به بافت پوست، باعث افزایش اکسیژن مورد نیاز آن می شود. که خود نوعی جوانسازی در پوست ایجاد میکند.

۵- هایفوتراپی : دستگاهی شبیه سونوگرافی دارد که به صورت آنی تغییرات، را اطراف چشم شما را نتیجه داده و نشان می دهد.

هایفوتراپی دور چشم
هایفوتراپی دور چشم

۶- پیلینگ دور چشم : این عمل با لیزر انجام می شود که هر ۶ یا ۸ هفته یکبار انجام گرفته و تاثیر به سزایی در یکدست شدن رنگ پوست اطراف چشم دارد.

۷- تزریق فیلر : اگر حجم چربی اطراف چشم از بین برود، سیاهی دور چشم ایجاد می شود. که با تزریق چربی به آن، حجم چربی از بین رفته جبران می گردد.

۸- روش تهاجمی جراحی : این روش از جمله روشهای موثر جابجا کردن بافت دور چشم یا پر کردن آن با پروتز میباشد. نام این روش از درمان سیاهی دور چشم، بلفاروپلاستی است که باعث رفع گودی، پف و تیرگی دور چشم میشود.