درمان اگزمای دست
راه حل درمان اگزمای دست

درمان اگزمای دست اصلا سخت و پیچیده نیست؛ به شرطی که به موقع به پزشک مراجعه کنید و توصیه های پزشک را اجرا کنید.

پزشک در ابتدا به پیدا کردن علت اگزما می پردازد و سپس با توجه به آن، به شما کرم و پماد مخصوص می دهد. البته گاهی هم ممکن است لازم باشد با‌توجه به نوع مشکلتان از داروهای خاصی در کوتاه مدت استفاده نمایید.

علت بروز اگزمای دست چیست؟

برای درمان اگزمای دست حتما به پزشک مراجعه نمایید تا بتواند شما را راهنمایی کند. معمولا کودکان و افرادی که بسیار زیاد با آب سر‌و‌کار دارند، زودتر از سایرین دچار اگزمای دست می شوند. مواد شیمیایی قوی نظیر برخی صابون‌ها و شوینده ها، به دست افراد حساس آسیب میزند. عطر ها، برخی فلزات، جواهرات مصنوعی و چرم ها نیز برای افراد می تواند حساسیت زا باشد. افرادی که در شغل خود با مواد شیمیایی سر‌و‌کار دارند مانند کارگران کارخانه ها یا ساختمان ها، آشپز ها و آرایشگر ها و …… افراد مستعد اگزما هستند.

پس اگر به ماده خاصی حساسیت دارید، در هنگام درمان اگزما حتما به پزشک اطلاعات کافی بدهید تا روند درمانتان سریع تر انجام شود.

 

برای درمان اگزمای دست چه اقداماتی انجام دهیم

زمانی می گوییم فردی به اگزمای دست دچار است که نقاطی از دست او؛ حالت فلس مانند پیدا کند و این مناطق خارش نیز داشته باشند یا ترک های دردناک و تاول های دردناک و خارش دار روی پوست دیده شود، پوست متورم و ملتهب باشد و در اغلب مواقع قرمزی هم داشته باشد.

پزشک زمانی که این علائم را ببیند در ابتدا با انجام آزمایش، به بررسی عوامل آلرژی زا می پردازد تا دقیقا متوجه شود به چه ماده ای آلرژی دارید و آیا فقط در دستان شما اگزما ایجاد شده یا در سایر نقاط بدن نیز دیده می شود. اگر برای پزشک مسجل شود، فقط اگزما مربوط به پوست دست می باشد، از کرم های مرطوب کننده و ترمیم کننده پوست استفاده می کند تا پوست را بتواند احیا کند. برای درمان اگزمای دست پماد کورتیزون نیز با خاصیت ضد التهابی که دارد، بسیار موثر است.

و پزشک اکیدا توصیه می کند برای بهبودی پوست دست از دستکش استفاده شود اما در مواردی که بیمار به دلیل حساسیت نمی تواند از دستکش استفاده کند یا به هر دلیل دیگری طول درمان افزایش پیدا کرده، پزشک دارو های استروئیدی تجویز می کند. اگر چه این داروها عوارض جانبی خاص خود را دارند، اما بعد از مصرف کوتاه مدت، به درمان اگزمای دست شما کمک می کنند.

در نهایت توصیه می کنیم بهترین و موثرترین درمان، پیشگیری است. اگر محیط کار خطرناکی دارید، حتما از دستکش استفاده نمایید و برای جلوگیری از حساسیت به لاتکس، زیر دستکش خود از یک دستکش نخی استفاده نمایید. تا حد امکان از تماس با مواد شیمیایی التهاب آور و حساسیت زا دوری کنید و حتما قبل از دست زدن به مواد شوینده از کرم های مخصوص و ضد حساسیت استفاده نمایید تا حائل میان پوست شما و مواد شیمیایی باشد.

درمان اگزمای دست